Kielce: obchody 30-lecia Kieleckiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta
dziar, 2015-12-02
Msza św. pod przewodnictwem bp Jana Piotrowskiego, spektakl o św. Bracie Albercie, wystąpienia założycieli i spotkanie jubileuszowe złożyły się dzisiaj na obchody 30-lecia działalności Kieleckiego Koła Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta. Powstało ono jako czwarte w Polsce, prowadzi schroniska dla mężczyzn, samotnych matek, mieszkania wspierane.
Jubileusz rozpoczęła Msza św. w kościele akademickim św. Jana Pawła II pod przewodnictwem
bp. Jana Piotrowskiego, w koncelebrze z księżmi z Caritas kieleckiej, założycielami koła kieleckiego, księżmi prowadzącymi schroniska.
W homilii bp Piotrowski, w nawiązaniu do Roku Miłosierdzia, ogłoszonego przez papieża Franciszka, tłumaczył, czym powinno być miłosierdzie i w jaki sposób dzieło kieleckiego koła je realizuje. Podkreślił, że nie „statystki, a człowiek jest najważniejszy”. Przypomniał, że „bezdomność, bezrobocie, bieda i wykluczenie nie stały się zapomnianą melodią”.
„Jeśli Ojciec Święty ogłasza Rok Miłosierdzia, to czyni to nie po to, aby dać komuś 5 czy 10 zł,
ale aby człowiek się nawrócił i dostrzegł potrzeby drugiego człowieka, także duchowe” – zauważał.
Biskup wręczył ustanowione przez siebie Medale Beati Misericordies trzem zasłużonym
dla Towarzystwa osobom: Teresie Brzeskiej, Barbarze Kołodziejczyk, Antoniemu Wrońskiemu.
Podczas spotkania w budynku Centrum Integracji Społecznej, z udziałem m.in. Bogdana Aniszczyka
z zarządu głównego oraz delegacji kół m.in. z Zabrza, Bielska – Białej, Dębicy, Miechowa, Skoszowa, ks. prof. dr hab. Jan Śledzianowski przypomniał trudne początki Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta w Polsce i w diecezji kieleckiej.
Koło Kieleckie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta zostało powołane przez biskupa kieleckiego Stanisława Szymeckiego w lipcu 1985 r. i zarejestrowane przez władze 4 listopada 1985 r. (jako Koło Towarzystwa Pomocy im. Adama Chmielowskiego).
Założycielem Koła i pierwszym prezesem był ks. prof. Jan Śledzianowski. Pierwszą placówką było Schronisko dla samotnych matek w Łukowej k. Chęcin, które zostało uruchomione kilka miesięcy
po powstaniu Koła.
Ks. prof. Śledzianowski przypomniał, że domy dla samotnych matek w Łukowej i Wiernej (od 1989 r.) były jednymi z pierwszych w Polsce i jako takie stanowiły wydarzenie wyjątkowe w skali kraju. Także schronisko dla mężczyzn było absolutnie pierwsze w regionie, a powstawało przy silnym oporze władz (ówczesny wiceprezydent nie widział potrzeby tworzenia schroniska, twierdząc, że będzie w nim może dwóch bezdomnych). Placówka natychmiast się zapełniła, szybko postępowała jej rozbudowa i sukcesywne wdrażanie nowych projektów. „Było to np. uruchomienie programu aktywizacji zawodowej dla bezrobotnych i udostępnienie mieszkań chronionych – jedno z pionierskich działań w skali kraju” – uważa ks. dr Stanisław Słowik, dyr. Caritas kieleckiej.
Schronisko dla mężczyzn powstało w Kielcach w 1994 r. na bazie obiektu zapisanego w spadku przez Bohdana Gierowskiego. Jest przeznaczone dla 42 mężczyzn. Od 2008 r. do dyspozycji jest także 10 mieszkań chronionych od grudnia 2015r. mieszkania wspierane w obrębie schroniska, z których korzystają również kobiety. W prowadzonej przez Koło Noclegowni dla mężczyzn noc spędza zazwyczaj do 20 osób.
Jubileusz 30-lecia uświetnił spektakl – „Misterium o św. Bracie Albercie” w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej z Buska-Zdroju.